Wysypy Kanaryjskie w Marcu – Lanzarote

To był nasz pierwszy wyjazd tak bardzo poza sezonem (chodź mówi się, że sezon na wyspach kanaryjskich jest cały rok). Jednak późniejsze terminy nam nie pasowały a o wyjeździe w sezonie nie było mowy (nie lubimy tłoków). Dlatego zdecydowaliśmy się na marzec. Dodatkowo, decyzja zapadła trochę ponad miesiąc przed wylotem – podejrzewam, że gdybyśmy zaplanowali go jesienią – wyniosłoby nas to taniej. Byliśmy też pełni obaw o pogodę czy dostępność usług. Niepotrzebnie. Jeśli zastanawiasz się nad wyjazdem w tym terminie zachęcam do przeczytania mojego podsumowania.

Temperatury

Jak napisałam wcześniej, temperatury były naszą największą obawą. Mimo, że w tym czasie w Polsce było ok. 10°C to średnie temperatury na Lanzarote wysokości 21°C nie brzmiały tak przekonująco. Czy nasze obawy były słuszne? I tak i nie. Okazało się, że sprawcą tej zimnej pogody był wiatr. Zatem jak znaleźliśmy plażę, gdzie można było się przed nim schować było gorąco. Jednak pierwszego dnia, plażując bez osłony przed wiatrem nie było upalnie. Temperatura wody podobna jak w Bałtyku. Dlatego też nasza czujność została uśpiona i posmarowaliśmy się kremem do opalania tylko raz i to 15tką. To był błąd! Rano byliśmy czerwoni jak raki i przez kolejne dwa dni trzeba było unikać plażowania! Podczas wycieczek w góry było chłodniej i trzeba było nosić cienką bluzę,natomiast na deptakach,czy plaży, można spokojnie chodzić na krótko. I oczywiście – jak przystało na nasze szczęście – przez trzy dni od naszego wylotu były temperatury ok. 30°C. Więc zależy jak się trafi 🙂

Temperatury sprawdzałam tutaj: Lanzarote – prognoza miesięczna – Prognoza AccuWeather dla: Wyspy Kanaryjskie Hiszpania (PL)

Dojazd

Po przejrzeniu wszystkich lotów zdecydowaliśmy się na wylot z Berlina. Niestety nie pamiętam, czy powodem było brak odlotów z Polski, termin czy cena. Jednak za bilety nie zapłaciliśmy dużo, bo 203.96 euro . W tej cenie jest wliczony jest bagaż rejestrowany (15 kg) za 36 euro (2 strony) oraz rezerwacja miejsc za 2 euro (R jest wysoki i miejsce tuż przy alejce jest dobrym rozwiązaniem dla wysokich osób. Wiem, że można sobie zarezerwować miejsce na środku samolotu przy miejscach ewakuacyjnych, gdzie jest najwięcej miejsca, ale jest to też odpowiednio droższe). Gdyby nie fakt, ze zawsze przywozimy z wakacji jakieś płyny, smakołyki i inne pamiątki –  można by spokojnie obejść się bez tej dodatkowej walizki.*

Nasz lot wyglądał dokładnie tak (lot wykupiony miesiąc przed odlotem, czyli 1 lutego)*

 Do Lanzarote : FR3494
Wylot: Berlin Schönefeld (SXF)
Data: Wed, 01 Mar 17
Godzina: 13:35
Przylot: Lanzarote (ACE)
Data: Wed, 01 Mar 17
Godzina: 17:30
 Do Berlin: FR3493
Wylot: Lanzarote (ACE)
Data: Wed, 08 Mar 17
Godzina: 07:10
Przylot: Berlin Schönefeld (SXF)
Data: Wed, 08 Mar 17
Godzina: 13:05

Do Berlina można dostać się na kilka sposobów, my rozważaliśmy te trzy i ostatecznie wybraliśmy ten drugi:

  1. Polskibus (lub flixbus)
  2. Samochodem i zaparkować na płatnym parkingu niedaleko lotniska (skorzystaliśmy z Mein-Parken.de i kosztowało nas to 45,00 €. W koszt był wliczony transfer na lotnisko.
  3. Samochodem i zaparkować na darmowym parkingu dwa przystanki od lotniska Schönefeld:

Nocleg

Ponieważ nasz wyjazd był organizowany na ostatnią chwilę i chciałam szybko mieć wszystko zaklepane – szukałam ofert tylko na AirBnB. Głównym założeniem i tzw. must have było wifi. Ponieważ wynajęcie całego mieszkania było dość drogie (możliwe ze tańsze opcje już dawno były wykupione), zdecydowaliśmy się na pokój w czyimś domu. Pierwszy raz skorzystaliśmy z tej oferty i naprawdę nie żałuję. Naprawdę sporo informacji, które otrzymaliśmy od właścicielki pomogły nam podjąć decyzję jak i gdzie można pojechać. Z kuchni mogliśmy swobodnie korzystać, tak jak z tarasu, na którym można zjeść miło śniadanie jak i spędzić popołudnie. Polecam!

Aby zarejestrować się na portalu AirBnb kliknij tutaj. W ten sposób dorzucisz mi grosik do następnej podróży 🙂

Ceny w restauracjach

Obiady w restauracjach obiady kosztowały nas średnio 20-25 euro dla dwóch osób niezależnie od miejsca. Było dla nas zdziwieniem, że niezależnie czy obiad jedliśmy w mieście w bocznej uliczce czy w centrum turystycznym – cena była porównywalna. Za kawę + ciastko płaciliśmy ok. 12 euro. Ceny w supermarketach nieznacznie wyższe niż u nas. Jednak trzeba pamiętać, że jest stan na marzec 2017. Jeśli interesują Cię dokładniejsze informacje na temat cen, możesz je znaleźć tutaj: Lasti.pl (stan na grudzień 2017).

Komunikacja zbiorowa

Z autobusów skorzystaliśmy kilka razy: z lotniska do miejsca noclegu, oraz w czasie wycieczki do Arrecife. Za bilet płaci się przy wejściu do autobusu, jak w naszych PKSach. Większość z nich wyświetla następny przystanek. Jest też ichniejsza aplikacja Jak dojadę – MOOVIT. Gdzie można obserwować, gdzie aktualnie jesteśmy. Jedynym mankamentem jest to, że tabliczki z godzinami przyjazdów i odjazdów pełnią raczej funkcję ozdobną. Fakt – jeśli wyczytamy z niej ze autobus jest 4 razy na godzinę, to rzeczywiście będzie co 15 min. Jednak nie w tych godzinach, które są napisane. Przynajmniej nam się nie zdarzyło, by te godziny pasowały.

Wypożyczenie auta

Auto najtaniej będzie wypożyczyć w lokalnej firmie. Ponieważ często zdarzają nam się przygody, zawsze szukamy oferty z pełnym ubezpieczeniem tzw. full excess lub fully comprehensive insurance . My wypożyczyliśmy auto na 3 dni w Autos Famara i kosztowało nas to 70 Euro. Najtańsza opcja nie była dostępna (Fiat 500) dostaliśmy trochę starszą Pandę. Może nie był to demon prędkości, a w górach miała problemy podczas wspinaczki –  to spisała się na 5. Ponieważ Lanzarote jest dosyć mała, to te kilka dni zjeździliśmy ją całą. Koszt paliwa za te wycieczki wyniósł nas: 15 euro.

Co warto zwiedzić

Mimo, że Lanzarote nie jest dużą wyspą ma sporo miejsc wartych odwiedzenia. Warto wiedzieć, że można kupić jedną kartę wstępu na kilka obiektów na raz (Vouchers Lanzarote) -kosztuje ona mniej, niż jakbyśmy w każdym miejscu kupowali odzienie. Karta jest ważna 14 dni i można ją dostosować do swoich zainteresowań.

  • W najtańszej wersji za 20 euro mamy dostęp do 3 miejsc, które możemy wybrać. Dwa miejsca z trzech dostępnych (Jameos del Agua, Montañas del Fuego lub Cueva de los Verdes) oraz jedno z dwóch dodatkowych ( Mirador del Río lub Jardín de Cactus).
  • Wersja „średnia” za 26 euro ma dostęp do 4 miejsc, z tym wybieramy już tylko jedno dodatkowe z dwóch do wyboru (Mirador del Río lub Jardín de Cactus).
  • Wersja wypas za 30 euro ma dostęp do 6 miejsc: Jameos del Agua, Montañas del Fuego, Cueva de los Verdes, Mirador del RíoJardín de Cactus i MIAC-Castillo de San José.

My wybraliśmy wariant numer dwa, rezygnując z ogrodu kaktusów.

Ponieważ opis naszej wycieczki jest dość obszerny, napiszę o nim oddzielny post. 

Poniżej znajdziesz linki do miejsc, które zwiedziliśmy na Lanzarote.

Podsumowanie kosztów

Koszt w euro Koszt w złotówkach Tańsza alternatywa (podpowiedzi)
przejazd autem (95,22 w jedną stronę) 190.44 zł zamiast autem pojechać polskim busem (średnio 60 zł za osobę)
parking €45.00 193.50 zł Jeśli pojedziemy autobusem, nie trzeba płacić za parking. Można też zaparkować na darmowym parkingu.
lot €203.96 877.03 zł Nie jest konieczny wykup bagażu rejestrowanego i rezerwacji miejsc (-76 euro / 550 zł). Lot można też wykupić wcześniej - ceny zazwyczaj są wyższe im bliżej wylotu.
mieszkanie €282.00 1,212.60 zł Ponieważ już nie płaci się za internet w roamingu można wybrać tańszą wersję bez wifi.
karta wejscia na miejsca turystyczne (26 euro x 2) €52.00 223.60 zł
wynajem auta (3 dni, pełne ubezpieczenie) €70.00 301.00 zł Jeśli ktoś czuje się pewnie, można auto wynająć taniej z mniejszym ubezpieczeniem albo z kaucją.
paliwo €15.00 64.50 zł
restauracje + zakupy €319.15 1,372.35 zł Tutaj naprawdę zaszaleliśmy, wydaje mi się, że ten koszt można by spokojnie przeciąć na pół 🙂
Suma: 4,435.01 zł
( 2,217.51 zł za osobę )

 

Podsumowanie

Moja rada: Jeśli chcesz wyjechać na wakacje poza sezonem by w ciepłym kraju coś pozwiedzać – polecam Lanzarote w marcu. Jeśli jednak wolisz wygrzewać się na plaży i kąpać w ciepłym oceanie – lepiej rozważyć wrzesień – październik.

Mam nadzieję, że moja notatka z wyjazdu wam pomogła w organizacji / decyzji o wyjeździe 🙂

Zostaw komentarz

Back to Top